Psikoterapi
Lütfen randevu için arayınız !
Psikoterapi
Psikoterapi; psikiyatristler, klinik psikologlar, psikologlar, psikolojik danismanlar vb ruh sagligi profesyonelleri tarafindan yürütülebilen bir tedavi yaklasimidir. Psikoterapi; farkli psikolojik durumlar için farkli yaklasimlarin seçilmesi gereken bir tedavi girisimidir.

Çok çesitli kuramlara dayali ve farkli müdahale yöntemlerinin uygulandigi çok sayida psikoterapi yaklasimi vardir. Psikoterapi kuramlari, dönemsel ve/veya yasam boyunca kendini gösteren örüntülerin nedenlerini açiklamaya çalismaktadir.

-Depresyon, Panik (Atak) Bozuklugu, Sosyal Fobi, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Özgül Fobi (köpek, ari, uçak, yükseklik, asansör korkusu gibi) gibi psikiyatrik rahatsizliklarda; Bilissel Davranisçi Terapi uygulanmaktadir.

-Vajinismus, erken bosalma (prematür ejekülasyon), sertlesme (ereksiyon) güçlügü, uyarilma ve orgazm bozukluklari ve cinsel isteksizlik durumlarinda; Cinsel Terapi'ye özgü yöntemler, Bilissel Davranisçi Terapi ve Dinamik Yönelimli Terapiler'le entegre edilerek uygulanmaktadir.

-Kisilik yapisi ile ilgili durumlarda, Sema Terapi yöntemi kullanilmaktadir. Erken dönem uyumsuz semalar; çocukluk boyunca çok sayida, tekrarlayan, belirli bir etki büyüklügüne sahip mikrotravmatik ve/veya az sayida makrotravmatik olaylara bagli olarak ve/veya çocuklukta iyi gelen seylerin fazlaca verildigi durumlarda güçlenir.

Psikoterapi ne degildir?
1-Psikoterapi ortami, kesinlikle bir sohbet ortami degildir. Psikoterapi, komsular/akrabalar ile yapilan sohbete benzer bir biçimde devam etmemelidir.
2-Psikoterapi, -eriskinlere uygulanirken- yasam deneyimi aktarilan bir süreç degildir. Birincisi, psikoterapi alaninda çalisan klinisyenlerden (psikiyatri uzmani, klinik psikolog, psikolog, psikolojik danisman) herhangi birinin tüm yasam olaylarini/sorunlarini deneyimlemis olmasi olanaksizdir. "Psikoterapistin yasam deneyiminin fazla olmasi gerekir." ifadesi, "psikoterapi uygulamasi için ebeveynini kaybedenin ebevynini kaybedene, bir kadinin bir kadina, bir erkegin bir erkege, bosanmis olanin bosanmis olana, evlilik sorunu yasayanin evlilik sorunu yasayana basvurmasi gerekir." ifadesi ile es anlamlidir. O zaman, "psikoterapist olmak için egitim gerekmiyor." cümlesine de inanmak gerekir. Ikincisi, olumsuz yasam deneyimlerini psikolojik dinginlikle sonuçlandirma sorunudur. Psikoterapist oldugunu bildiren birey; yasamini tekrarlayan örüntülerle devam ettirirken, bu örüntüler kendini tanima ve problem çözme/bas etme becerileri eksikliklerine bagli ise, psikoterapist oldugunu bildiren bireyin danisanina kendisindeki fonksiyonel olmayan yaklasim biçimlerini empoze etmesi kaçinilmazdir. Örnegin, çift-evlilik terapisti oldugunu bildiren bir psikolog, bosandigi esine (kadina) benzettigi bir kadinla evli olarak gelen erkege bu kadindan ayrilmasini önerir. Bu baglamda psikoterapist, zihinsel/içsel süreçlerinin farkinda olan ve bunlari yönetebilen, müdahaleleri toksik anilarinin etkisinde olmayan bir ruh sagligi çalisanidir.


LÜTFEN;

HERHANGI BIR PSIKOTERAPI SÜRECINE BASLAMADAN ÖNCE, PSIKOTERAPISTINIZIN HANGI KURAMA DAYALI BIR PSIKOTERAPI UYGULADIGINI, PSIKOTERAPI SÜRECININ TAHMINI SÜRESINI ve KURAMA ÖZGÜ PSIKOTERAPI TEKNIKLERININ ÖRNEKLERINI ÖGRENINIZ.

Klinigimizde; Bilissel Davranisçi Terapi, Cinsel Terapi, Gottman Yöntemi ile Çift (Evlilik) Terapisi ve Sema Terapi psikoterapileri yapilmaktadir.
Tedavi Süreci
TEDAVİ SÜRECİ
Yenidoğan Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi No: 61 Kat: 1 No: 2 ADAPAZARI/SAKARYA
Telefon : 0 533 405 50 70 - 0 264 270 16 96
Faks : 0264 270 16 96
Copyright 2013 © serhatyuksel.com.tr
web tasarım medyatör