Psikoterapi
Lütfen randevu için arayınız !
Psikoterapi
Psikoterapi; psikiyatristler, klinik psikologlar, psikologlar, psikolojik danışmanlar vb ruh sağlığı profesyonelleri tarafından yürütülebilen bir tedavi yaklaşımıdır. Psikoterapi; farklı psikolojik durumlar için farklı yaklaşımların seçilmesi gereken bir tedavi girişimidir.

Çok çeşitli kuramlara dayalı ve farklı müdahale yöntemlerinin uygulandığı çok sayıda psikoterapi yaklaşımı vardır. Psikoterapi kuramları, dönemsel ve/veya yaşam boyunca kendini gösteren örüntülerin nedenlerini açıklamaya çalışmaktadır.

-Depresyon, Panik (Atak) Bozukluğu, Sosyal Fobi, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Özgül Fobi (köpek, arı, uçak, yükseklik, asansör korkusu gibi) gibi psikiyatrik rahatsızlıklarda; Bilişsel Davranışçı Terapi uygulanmaktadır.

-Vajinismus, erken boşalma (prematür ejekülasyon), sertleşme (ereksiyon) güçlüğü, uyarılma ve orgazm bozuklukları ve cinsel isteksizlik durumlarında; Cinsel Terapi'ye özgü yöntemler, Bilişsel Davranışçı Terapi ve Dinamik Yönelimli Terapiler'le entegre edilerek uygulanmaktadır.

-Kişilik yapısı ile ilgili durumlarda, Şema Terapi yöntemi kullanılmaktadır. Erken dönem uyumsuz şemalar; çocukluk boyunca çok sayıda, tekrarlayan, belirli bir etki büyüklüğüne sahip mikrotravmatik ve/veya az sayıda makrotravmatik olaylara bağlı olarak ve/veya çocuklukta iyi gelen şeylerin fazlaca verildiği durumlarda güçlenir.

Psikoterapi ne değildir?
1-Psikoterapi ortamı, kesinlikle bir sohbet ortamı değildir. Psikoterapi, komşular/akrabalar ile yapılan sohbete benzer bir biçimde devam etmemelidir.
2-Psikoterapi, -erişkinlere uygulanırken- yaşam deneyimi aktarılan bir süreç değildir. Birincisi, psikoterapi alanında çalışan klinisyenlerden (psikiyatri uzmanı, klinik psikolog, psikolog, psikolojik danışman) herhangi birinin tüm yaşam olaylarını/sorunlarını deneyimlemiş olması olanaksızdır. "Psikoterapistin yaşam deneyiminin fazla olması gerekir." ifadesi, "psikoterapi uygulaması için ebeveynini kaybedenin ebevynini kaybedene, bir kadının bir kadına, bir erkeğin bir erkeğe, boşanmış olanın boşanmış olana, evlilik sorunu yaşayanın evlilik sorunu yaşayana başvurması gerekir." ifadesi ile eş anlamlıdır. O zaman, "psikoterapist olmak için eğitim gerekmiyor." cümlesine de inanmak gerekir. İkincisi, olumsuz yaşam deneyimlerini psikolojik dinginlikle sonuçlandırma sorunudur. Psikoterapist olduğunu bildiren birey; yaşamını tekrarlayan örüntülerle devam ettirirken, bu örüntüler kendini tanıma ve problem çözme/baş etme becerileri eksikliklerine bağlı ise, psikoterapist olduğunu bildiren bireyin danışanına kendisindeki fonksiyonel olmayan yaklaşım biçimlerini empoze etmesi kaçınılmazdır. Örneğin, çift-evlilik terapisti olduğunu bildiren bir psikolog, boşandığı eşine (kadına) benzettiği bir kadınla evli olarak gelen erkeğe bu kadından ayrılmasını önerir. Bu bağlamda psikoterapist, zihinsel/içsel süreçlerinin farkında olan ve bunları yönetebilen, müdahaleleri toksik anılarının etkisinde olmayan bir ruh sağlığı çalışanıdır.


LÜTFEN;

HERHANGİ BİR PSİKOTERAPİ SÜRECİNE BAŞLAMADAN ÖNCE, PSİKOTERAPİSTİNİZİN HANGİ KURAMA DAYALI BİR PSİKOTERAPİ UYGULADIĞINI, PSİKOTERAPİ SÜRECİNİN TAHMİNİ SÜRESİNİ ve KURAMA ÖZGÜ PSİKOTERAPİ TEKNİKLERİNİN ÖRNEKLERİNİ ÖĞRENİNİZ.

Kliniğimizde; Bilişsel Davranışçı Terapi, Cinsel Terapi, Gottman Yöntemi ile Çift (Evlilik) Terapisi ve Şema Terapi psikoterapileri yapılmaktadır.
Tedavi Süreci
TEDAVİ SÜRECİ
Yenidoğan Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi No: 61 Kat: 1 No: 2 ADAPAZARI/SAKARYA
Telefon : 0 533 405 50 70 - 0 264 270 16 96
Faks : 0264 270 16 96
Copyright 2013 © serhatyuksel.com.tr
web tasarım medyatör