Bilişsel Davranışçı Terapi
Lütfen randevu için arayınız !
Bilişsel Davranışçı Terapi
-Depresyon, Panik (Atak) Bozukluğu, Sosyal Fobi, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Özgül Fobi (köpek, arı, uçak, yükseklik, asansör korkusu gibi) gibi psikiyatrik rahatsızlıklarda Bilişsel Davranışçı Terapi uygulanmaktadır.

Bilişsel kurama göre, bilişsel yapı üç ana katmandan oluşmaktadır. En yüzeysel katmanda bireyin gündelik zihinsel akışı içinde yer alan otomatik düşünceler vardır. Otomatik düşünceler; duygudurumu etkilemeyen durumlarda da ortaya çıkan, özellikle duygudurum bozukluklarında üzerinde durulması gereken özel tipteki bilişlerdir. Otomatik düşünceler: bireyin kendisi, çevresi ve ortamla ilgili ifadeleri ve iç konuşmalarıdır. Genellikle fark edilmezler ve sadece eşlik eden duygu fark edilebilir. Otomatik düşünceler birey tarafından incelenmeksizin kabul edilirler. Otomatik düşünceler, duygularla bağlantılı olduklarından hastanın ruhsal olarak sıkıntı yaşadığı anlarda, zihinsel akışına odaklanarak açığa çıkarabileceği düşüncelerdir. Her hastanın zihinsel akış içeriğine göre çok sayıda otomatik düşüncesi bulunabilir.

Otomatik düşüncelerden daha derinde bunların oluşmasına zemin hazırlayan ara inançlar, tutumlar ve sayıltıların yer aldığı katman bulunmaktadır. Ara inançlar; kurallar, talepler, emirler ve sayıtlılar biçiminde sınıflanan mutlak ve katı bilişlerdir. İnançlar, tutumlar ve davranışın soyut düzenleyicileridir. Uyum bozucu veya işlevsiz olabilirler.

En derindeki katman şemaları barındırmaktadır. Bozuk işleve sahip sayıltılar, inançlar ve tutumlar daha derin bilgi yapılarını yani şemaları yansıtırlar.


KLİNİĞİMİZDE BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ, CİNSEL TERAPİ, ÇİFT (EVLİLİK) TERAPİSİ VE ŞEMA TERAPİ PSİKOTERAPİLERİ YAPILMAKTADIR.

LÜTFEN;

HERHANGİ BİR PSİKOTERAPİ SÜRECİNE BAŞLAMADAN ÖNCE, PSİKOTERAPİSTİNİZİN HANGİ KURAMA DAYALI BİR PSİKOTERAPİ UYGULADIĞINI, PSİKOTERAPİ SÜRECİNİN HEDEFİNİ, TAHMİNİ SÜRESİNİ ve KURAMA ÖZGÜ PSİKOTERAPİ TEKNİKLERİNİN ÖRNEKLERİNİ ÖĞRENİNİZ.

Psikiyatri Kliniğimize, Adapazarı ve ilçeleri (SAKARYA) dışında, Düzce, Bilecik ve Kocaeli'den başvurular kabul edilmektedir.
PSİKOTERAPİ
Yenidoğan Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi No: 61 Kat: 1 No: 2 ADAPAZARI/SAKARYA
Telefon : 0 533 405 50 70 - 0 264 270 16 96
Faks : 0264 270 16 96
Copyright 2013 © serhatyuksel.com.tr
web tasarım medyatör