Vajinismus ve Disparoni (Ağrılı Cinsel Birleşme)
Lütfen randevu için arayınız !
Vajinismus ve Disparoni (Ağrılı Cinsel Birleşme)
VAJİNİSMUS ve DİSPARONİ (AĞRILI CİNSEL BİRLEŞME)

İlk kez 1831 yılında Huguier tarafından "vajina ağzının istemsiz spazm ile kapanması" biçiminde tanımlanan bu sendrom, Sims tarafından 1861 yılında vajinismus olarak adlandırılmıştır. Masters and Johnson (1970) ise, bu klinik tabloyu "pelvik kasların spastik bir durumu ve istemsiz bir refleksi" biçiminde tanımlamışlardır.

Vajinismus, penisin vajina içine yerleşmesinde güçlük yaşama -durumsal vajinismusta pelvik muayene gerçekleştirilebilir- ve/veya pelvik muayeneden kaçınma ile konan bir tanıdır.

Vajinismus'ta tanısal muayene, kadının travmatize olmasına veya terapinin zorlaşmasına neden olmaktadır.

Vajinismus, tek başına vajina girişindeki kasılmalarla kendini göstermemekte, cinsel birleşme düşüncesi (hayali) ile bile ortaya çıkabilen kaygı belirtileri, pelvik bölgede/vulvada ağrı/yanma sözü edilen tabloya eşlik etmektedir.

Çoğu araştırmacı; vajinismus'un ya hep ya hiç ilkesine uyan bir rahatsızlık olduğunu ileri sürmekle birlikte, vajinismus olgularının tam veya kısmi vajinismus olarak değerlendirilebileceğini düşündüren araştırma sonuçları da vardır. Bazı olgularda, cinsel birleşmeye (vajinal giriş) izin vermeyecek düzeyde vajinal kasılma olmakta iken, bazı olgularda cinsel birleşme (vajinal giriş) gerçekleşmekle birlikte vajinal kasılma kısmen devam etmekte ve/veya cinsel birleşme sırasında ağrı olmaktadır. Gerçekten de, disparoni olarak bilinen klinik durumda, cinsel birleşme sırasında vajina/genital bölgede ağrı hissedilebilir. Bu yakınmanın altında yatan psikiyatri dışı tıbbi bir neden saptanmazsa, cinsel terapi  bu yakınmaların tedavisinde kullanılmaktadır.


Vajinismus Tedavisi Sakarya, Sakarya'da Vajinismus Tedavisi, Vajinismus Tedavisi Adapazarı, Adapazarı'nda Vajinismus Tedavisi, Vajinismus Tedavisi Düzce, Düzce'de Vajinismus Tedavisi, Vajinismus Tedavis Kocaeli, Kocaeli'de Vajinismus Tedavisi, Vajinismus Tedavisi İzmit, İzmit'te Vajinismus Tedavisi, Sakarya'da Cinsel Terapist, Adapazarı'nda Cinsel Terapist, Düzce'de Cinsel Terapist, Kocaeli'de Cinsel Terapist, İzmit'te Cinsel Terapist, Düzce'de Cinsel Terapist, Sakarya'da Cinsel Terapi, Adapazarı'nda Cinsel Terapi, Kocaeli'de Cinsel Terapi, İzmit'te Cinsel Terapi, Düzce'de Cinsel Terapi


Makale Arşivi
MAKALELER
Yenidoğan Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi No: 61 Kat: 1 No: 2 ADAPAZARI/SAKARYA
Telefon : 0 533 405 50 70 - 0 264 270 16 96
Faks : 0264 270 16 96
Copyright 2013 © serhatyuksel.com.tr
web tasarım medyatör