Sizofreni
Lütfen randevu için arayınız !
Sizofreni
Bu psikiyatrik bozukluk, bireyin öznel gerçekliginin (varsanilar ve sanrilar) dünya gerçekligini degerlendirmeyi derinden bozdugu (psikoz) bir klinik tablodur.

Birey; varsanilar (halüsinasyonlar) dedigimiz bir grup belirti ile karsi karsiya kalmaktadir -baskalarinin duymadigi sesler duymakta, görmediklerini görmekte, baskalarinin almadiklari kokulari almaktadir. Örnegin, bireyin duydugu (aslinda beyninde olusan) sesler elestirel, küfür eden ve/veya emir veren biçiminde ortaya çikabilir. 

Sanrilarda ise birey, diger insanlarin kendisine baktigina ve/veya güldügüne, izlendigine, çok önemli birisi olduguna, TV'den kendisine konusulduguna, insanlarin zihnini okuyabildigine, insanlarin kendi zihnini okuyabildigine, zihnine düsüncelerin ulastirildigina, baskalarinin (aile bireyleri için de geçerli olabilir) arkasindan is çevirdigine ve büyük kötülük planlari olduguna, kendisinin ve/veya digerlerinin baska bir kisi olduguna vb. inanabilir.

Bireyin, kendini gelistirme ve yasamin rutinleri ile ilgili motivasyonu tamamen ortadan kalkabilir.

Uygunsuz yer ve zamanlarda, uygun olmayan duygu ifadeleri gözlenebilir. Birey kendi kendine konusuyor halde görülebilir.

Toplumdaki sikligi % 1'dir. Erkeklerde 15-25 yas ve kadinlarda 25-35 yas arasinda daha sik olarak baslayan bu psikiyatrik bozuklukta genetik (sizofrenisi olan bireylerin ayni yumurta ikizlerinin % 50'sinde bu bozukluk görülmektedir, bu bozuklukta ailesel kümelenme saptanmistir) ve çok sayida çevresel faktör (dogum travmasi, viral ajanlar vb.) suçlanmaktadir.

Hastaligin tedavisinde ilaçlar yaninda, ailenin psikoegitimine yönelik yaklasimlarin, psikotik atak sayisini, ataklarin siddetini, hastanede yatis sayisi ve süresini olunmlu etkiledigi de bilinmektedir.

Sizofrenisi olan bireyle birlikte yasayan aile bireylerinin duygu ifadeleri (expressed emotion) çok önemlidir. Sizofrenisi olan bireyden yasama dahil olmak anlaminda beklentinin çok yüksek olmasi ve bu beklentinin yogun duygu tepkisi ile ifade edilmesi veya bireyin yasamdan uzak kalmasina neden olabilecek duygusal tepki örüntülerinin sürdürülmesi psikotik ataklar ve hastane yatisi ile ilgili bir çok degiskeni olumsuz yönde etkilemektedir.
HASTALIKLAR
Yenidoğan Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi No: 61 Kat: 1 No: 2 ADAPAZARI/SAKARYA
Telefon : 0 533 405 50 70 - 0 264 270 16 96
Faks : 0264 270 16 96
Copyright 2013 © serhatyuksel.com.tr
web tasarım medyatör